"Bir hükümetin iyi olabilmesi için, halkın aşırı derecede güçlü olması gerekir."
jean-jacques rousseau


Kitap kitap_fuari

Tarih: 30 Ocak, 2015 | sehlimumteni

0

100 Temel Eserde Olması Gereken 9 Eser

Lisede edebiyat hocalarının sene başında verdiği “Okuma listesi”nde 100 temel eserden seçilmiş kitaplar bulunduğu gibi onlar dışında da birçok kitap bulunurdu. İşte 100 temel eserin içinde olması gereken 9 güzel eser.

1. Pal Sokağı Çocukları – Ferenc Molnar

Şimdilerde sokaklarda oynayan çocukları göremediğimizden hüzünlendirir ama “Böyle çocuklar da vardı.” dedirten, arkadaşlık bağının sıcaklığını hissettiren güzelim eser. Hatta Birleşik Krallık ve İtalya gibi bazı ülkelerde okutulması zorunlu kitaplar arasındadır.

pal sokağı çocukları

2. Dönüşüm – Franz Kafka

Çoğu kişi tarafından roman niyetiyle okunan aslında uzun öykünün en güzel örneklerinden olan Dönüşüm’ün ezbere bilinen giriş cümlesini yazmaya gerek yok sanırım. Gregor Samsa’nın tabiri caizse didinişini okumalı okutturmalı.

dönüşüm

3. Hayvan Çiftliği – George Orwell

Pink Floyd’un Animals albümüne ilham kaynağı olan bu kitap 1954 yılında Halide Edip Adıvar tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Zamanın olaylarını fabl tadında kara bir mizahla hicveden eser sıkıcı tarih kitaplarından kopup belki de tarihi öğrenmek için istek uyandıracak bir kitap.

hayvan çiftliği

4. İnce Memed – Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in ilk eseri ve başyapıtıdır. Bir isyanın öyküsüdür. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarını en güzel anlatan eserlerdendir.

Not: Ustamıza acil şifalar diliyoruz. Umarız en kısa zamanda tekrar sağlığına kavuşur.

ince memed

5. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin sözü her şeyi açıklar:  “Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir! Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahlûku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

kurk_mantolu_madonna

6. Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

Yazara göre “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü” olan Şeker Portakalı, yıllarca yüreğimizde taşıyacağımız eserdir.

şeker portakalı

7. Alemdağ’da Var Bir Yılan

Durum öyküsünün edebiyatımızdaki temsilcisi, adeta yerli Çehov Sait Faik muhakkak okunması gereken bir yazardır. Tek bir kitabıyla sınırlamak ne kadar doğru bilinmez ama sanırım doğanın Sait Faik’e seslendiği Hişt Hişt öyküsünün olduğu kitabı seçmek güzel bir başlangıç olur.

Hişt hişt!

Hişt hişt!

Hişt hişt!

alemdağda var bir yılan

8. Martı – Richard Bach

Gregor Samsa belki de Martı Jonathan’la tanışmalıydı diye düşündüren, sınırları aşmayı öğreten ne güzel kitaptır o. Ve martıların en cesurudur Martı Jonathan Livingston!

marti

9. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Sadece öğrencilere okutulacak 100 temel eserde değil her türlü okunacak kitaplar listesinde başı çekmesi gereken kitaptır Küçük Prens. Büyüklerin çocuk bakış açısını nasıl kaybettiğini, hatalarını en güzel gösteren kitaptır. Çocuklara masal büyüklere ders kitabı olur. Tabii ders çıkarabilenlere!

küçük prens


Yazara İlişkin

sehlimumteni

Daha her şeyi anlatmadım. Sehl-i mümteni ne demek bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YUKARI ↑

Paylaş