"Bana hakikaten yaşamak imkanı verdiğin birkaç ay için sana teşekkür ederim."
sabahattin ali - kürk mantolu madonna


Genel

Tarih: 4 Şubat, 2015 | sehlimumteni

0

4 Usta Yazarın Mektuplarında Sevgililerine Seslenişi

Mektuplar yüzüne bakarken söylemeye utandığımız ama yazarken bir o kadar cesur olduğumuz yazılardır. Bir de tekrar tekrar o anı yaşatacak hatta her okunduğunda daha da yeni anlamlar bulup çıkarmaya müsait bir yapısı vardır ki sormayın gitsin. Satır aralarının anlam kazandığı ömürlük yazılara haykırır gibi başlayan bazı şairlerin hitapları:

1. Zuhal’im, hayat! – Cemal Süreya

indir

“On Üç Günün Mektupları”ndaki mektuplardan birinde böyle hitap eder eşine Cemal Süreya. Zuhal Tekkanat hastanede kaldığı günlerde her gün bir mektup yazar ona. Ona hayat der. Ve devam eder. “Hayatımsın. Bunu böyle bilmeni isterim. En önce bunu bilmeni.”

 

2. Pirayem, kızıl saçlı bacım benim – Nâzım Hikmet

tumblr_na5hmxGxK61rgfcvuo1_400

Mahpuslukken yazdığı bir mektubunda, artık büsbütün Piraye ile ayrıldıklarında, eski mektuplarda Yavrum, Karıcığım diye seslendiği Piraye’sine böyle seslenir. Hüzün dolu bir mektuptur bu. Pişmanlığıyla Piraye’ye defalarca “Gel!” diyerek yalvarır. Ama Piraye gelmez…

 

3. Leylim – Ahmed Arif

indir (1)

 “leylâ, zalım leylâ!
bu, benimki dördüncü. oysaki senden bir tek mektup aldım. o belâlı ve korkunç ilk mektubun, yani 4-1, ben mağlubum…”

Bir hitabı vardır ki Ahmed Arif’in, o da “Lalikom”dur. Bir mektubunda bunu şöyle anlatır: “Bir eyyam da sana Lalikom diye seslenicem. “Benim dilsizciğim” diye anlam verilebilir. Ama bu bir ünlemdir daha çok. Sevili, yangın bir ünlem. Ne Türkçe, Ne Kürtçe ne de Zazacadır. Bu üç dilin bileşiminden doğan bir ünlem bu. Lal, Türkçedir. Lalik ya da Lalo Kürtçe. Om eki Zazacaya kaçar.Ya işte böyle Lalikom! Ses et, konuş, payla bir hal et ama. Küçük dilin yerindedir inşallah.Kurban olur, çoban dururum dillerine senin.”

 

4. Sevgili Bayan Milena – Franz Kafka

tumblr_md4rq91szi1r89cryo1_500

Kafka’nın mektuplarını Çekçeye çevirdiği için dostça, resmiyetle başlayan mektuplaşmalar daha sonra “Sevgili Milena”ya dönüşür. “Sevgili” diye başlanmaz mı genelde mektuplara zaten? İşte burada da iki kere sevgili denir, ama birinde dostça birinde aşkça…


Yazara İlişkin

sehlimumteni

Daha her şeyi anlatmadım. Sehl-i mümteni ne demek bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş