"Sözünü bitir, kimse yeter demeden!"
iskender pala - efsane


Genel ileri

Tarih: 2 Şubat, 2015 | sehlimumteni

0

Ahmet Kaya'nın Bestelediği 6 Attila İlhan Şiiri

Yüreğe dokunan şiirleri melodiye çevirmek her babayiğidin harcı değildir. Oysa Ahmet Kaya sesiyle de müziğiyle de yüreğimize dokunmayı bilir. Hele sözleri Attila İlhan’a ait olunca daha da fazla konuşmaya gerek kalmaz. Biz susarız şarkılar konuşur. O mahur beste çalar, müjganla ben ağlaşırız.

1. Mahur

Bu şiirin yazılışı ve şarkının bestelenişini anlatan bir Can Dündar yazısı vardır: http://www.milliyet.com.tr/2005/11/15/yazar/dundar.html

2. An Gelir

Bu şarkı Ahmet Kaya’nın 1986 yılında çıkardığı albüme de adını verir. Albümdeki 11 şarkının 3’ü de Attila İlhan’a aittir.

görünmez bir mezarlıktır zaman
şairler dolaşır saf saf
tenhalarında şiir söyleyerek

diyerek kalbimizden vuran ve an gelir Attila İlhan ölür diyerek yaralayan şiirdir. Dinlemek daha da üzer insanı. Hele ki Ahmet Kaya’yla özdeşleştirince…

 

3. Böyle Bir Sevmek

Böyle Bir Sevmek şiiri Attila İlhan’ın 8. şiir kitabına da adını veren şiirdir. Timur Selçuk da bestelemiştir. “Ne kadınlar sevdim zaten yoktular / Böyle bir sevmek görülmemiştir.” 

Zordur kadınları anlamak, onlar hakkında şiir yazmak daha da zor. Çünkü gerçek değildiler bir umuttular / eski bir şarkı belki bir şiir…

 

4. Hiçbir Şeyimsin

Atilla İlhan’ın ağzından şiirin hikayesini yazalım.

“O yıllarda özellikle İzmir’de, bazı genç kızlar, telefonla beni arardı. Kimisi adını verir, kimisi vermezdi. Bazısıyla Kültürpark’ta ya da Karşıyaka’daki bir deniz kahvesinde buluşur, söyleşirdik. Bazısı ‘meçhul’ kalmayı yeğler, sadece telefonla söyleşirdi. Şiir işte bu sonuncu türden bir ilişkinin etkisiyle yazıldı. Kim olduğunu hala bilmediğim o genç kız, en çok da geceleri beni arar, sıcak, biraz kırık sesiyle dakikalarca konuşurdu. Ben de konuşurdum elbet. Allah bilir ona neler anlatırdım. Derken, dönüp dolaşıp onun benim neyim olduğu sorusuna takıldık, sıcak bir yaz akşamı gibi hatırlıyorum, sen dedim, benim hiçbir şeyimsin. Sonra bu yeni şiirin ilk mısrası oldu. Bitirip ona okuduğumda adamakıllı içlendiğini hatırlıyorum. Kimdi dersiniz?”

 

5. Sen İnsansın

An Gelir albümündeki Attila İlhan şiiri olan bir şarkı daha.  Şiirin adı Lilişan olarak geçer. Çok bilinmeyen ama bilinmesi gereken bir şiir/şarkıdır.

hey lilişan hey lilişan
gülmüşem ağlamışam
bir tuhaflık olmuş olmuş
dünyanın hali…

 

6. Cinayet Saati

Dört bıçak çekip bir vapuru vururlar, şair oradadır hiçbirimiz yokken. O görmüştür. Görmüştür ve yazmıştır cinayet saatini. Bir de kör bir kayıkçı ve kulakları görmüştür. Bizim kulaklarımız da görsün bu cinayeti.


Yazara İlişkin

sehlimumteni

Daha her şeyi anlatmadım. Sehl-i mümteni ne demek bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş