"Uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum"
turgut uyar


Genel images-26

Tarih: 10 Kasım, 2016 | emreozturk

0

Atatürk’ün Okuduğu Kitaplardan Önemli Bulduğu Sözler

Bugün 10 Kasım;Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. ölüm yıldönümü. Biz de bunun anısına daha önce, Atatürk ve kitapla ilgili yazdığımız içeriği genişletmek istedik.

Atatürk’ün kitaba ve kitap okumaya verdiği önemi gerek yazdığı,gerekse bizzat okuyup çevirttiği kitaplardan biliyoruz. Kendisi de bu durumu: “Çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım.” şeklinde açıklamıştır. Atatürk kitapları okumakla kalmamış üzerlerine “Dikkat” “Önemli” gibi ünlemlerle dolu notlar almış,önemli yerlerin altını çizmiş;gerektiğinde yanlış yerleri düzelterek doğrusunu yanına yazmıştır.Biz de Atatürk’ün hem yerli hem de yabancı yazarların kitaplarından okuyup beğendiği sözleri sizler için derledik.

 

“Türk denizin dibinde bir istiridyenin kabukları içinde saklı bir inciye benzer. Bu inci denizden çıkarılıp, bir hükümdarın tacını ya da bir gelinin kulaklarını süslediğinde değer kazanır.”(Atatürk Afrasiyab’a ait bu sözün altını çizmiş ve “Dikkat” şeklinde yanına not almıştır.)

images-31

 

“Kültür herhangi bir toprak üzerinde yeşeren bir bitki değildir. O kolaylıkla bozulan ve yer değiştiren bir ottur.” (Cihan Tarihinin Umumi Hatları)

images-29

 

“Bir ulusun her an değişen ve gelişen genel yaşamı, değişmeyen bazı ilkeleri ve sözcükleriyle tutsaklık zincirine vurulamaz.” (Hukuk-i Esasiyye – İsmail Hakkı Babanzade)

images-27

 

“Demokrasinin gelişmesi için aydınları halkın düzeyine indirmek değil, halkı aydınlara doğru yükseltmek gerek.”(Dr. Gustave – Dün ve Yarın)

images-28

 

“Birey isterse ölümsüz olur” sözünün altınaysa Atatürk şöyle bir not düşmüştür:

“Birey ister istemez ölümlüdür; ama ulus isterse ölümsüz olur.”

images-26

Ölümsüz Atamızı saygıyla, özlemle ve minnetle yâd ediyoruz!

 

Kaynak: Atatürk’ün Okuduğu Kitaplar -Gürbüz Tüfekçi

 
    
    


Yazara İlişkin

emreozturk

En iyi sos açlıktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YUKARI ↑

Paylaş