"Mutlu aileler birbirlerine benzerler. Her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır."
leo tolstoy - anna karenina


Genel no image

Tarih: 31 Ocak, 2016 | ballweigher

0

Beynim Göç mü Etse?

Ders seçim arefesinde daldım düşüncelere. Bölümde 3. ve 4.sınıf programları esnek olduğu için akademik düşünenlerle, özel sektörde ya da kamuda kendine yer bulmak isteyenlerin yolları net bir biçimde ayrılıyor. Okula başlayalı 3.5 yıl olmuş, yavaş yavaş bitişe yaklaşıyorum. Plan program konusunda takıntılı oluşumundan ötürü bu kararsızlık bir hareketsizliğe dönüşüyor ve beni rahatsız ediyor.

Tüm bunlar olurken, ülkenin ahvali beni müthiş bir kolaycılığa sevketmeye çalışıyor. Üniversitemin yarattığı izole ortam, içinde yer aldığım sürece beni huzursuzluktan uzaklaştırıyor evet. Fakat ülke gerçeklerinin bana ve etrafıma bu denli kısıtlı bir hareket alanı yaratıyor olması umutsuzluk yaratıyor üzerimde. Bir şeyler değişecek mi ? Gerçekçi bir zeminde düşündüğümüzde, topluma faydası olacak bir dönüşüm gerçekleşir mi ?

Bu sorular beni düşündürürken öte yandan yaşadığım ülke ve çevreye bir bağlılık duymadığımın farkına varıyorum. Ben bu çevreye ait miyim ? Yaşadığım toplumun kültürel kodlarını benimsiyor muyum ? Bir kısım değerleri muhafaza etmek yönünde bir gayretim var mı ? Bilmiyorum fakat beni kaçmaya iten şey sanırım bu sorulara “evet.” diyemeyişim. İşin kolayını seçip buralardan bi süre uzaklaşmak istiyorum zannedersem. Einstein’in bi sözü vardı sanırım “Bir sorunu yarattığınız düzlemde çözemezsiniz.” gibi bir şey. Dışarıdan bir göz olmak istiyorum. Gerçi belki o vakit bu sorular beni ilgilendirmez bile bilmiyorum.

Bunları neden yazıyorum ? İşte.


Yazara İlişkin

ballweigher

en büyük tehlike nedir?Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YUKARI ↑

Paylaş