"Sana bir türkü söyleyeyim
Güzel olmasın gerçek olsun"
turgut uyar - kıştan kalan soğukluk


Genel cem karaca 2

Tarih: 8 Şubat, 2015 | İhsan Uzun

0

Cem Karaca'ya Dair Fazla Bilinmeyen 5 Şey

Cem Karaca’nın, Türk rock müziğinin tabiri caizse babasının ölüm yıldönümü bugün. İşte, gerek yaşayışıyla gerek yazdığı sözler ve besteleriyle Türkiye’nin müzik adına yarattığı en büyük değerlerinden biri olan Cem Karaca’nın çok bilinmeyen özellikleri:

1) Cem Karaca, koyu bir  Fenerbahçe taraftarıydı. Öyle ki menajerine Fenerbahçe maçlarının olduğu günlere konser koymamasını tembihliyor, bir programı ile maç çakışırsa da önce maçı seyredeceğim, ondan sonra konsere çıkacağım, trafik falan sıkıştı deyin dediği oluyordu. Fakat bir Fenerbahçe sevdalısı olmasına karşın, Avrupa Şampiyonu olan Galatasaray’ın kutlamalarında yer alacak ve bununla gurur duyacak kadar centilmendi.

cem karaca 1

2) Bir deniz aşığı, tekne tutkunuydu. İlkim Karaca, karısı, bir tekne gördüğünde Cem Karaca’nın bütün teknik özelliklerini ezberden saydığını ve bunların üzerine araştırma yaptığını söylüyor.  Küçüklüğünden beri balık tutan denizle haşır neşir olan Cem Karaca ölene kadar da balıkçılık ve deniz tutkusunu devam ettirdi.

cem karaca deniz

3) Zaman zaman dönemin siyasi ortamından ötürü başına iş açan zengin bir kimliğe sahip Cem Karaca. Azeri – Alevi bir baba ve Ermeni – Hıristiyan bir annenin çocuğu. Babası, özellikle Cem’e Ermenice öğretmemesi konusunda annesini tembihliyor ama Cem Karaca çok akıcı konuşacak kadar olmasa da Ermenice öğreniyor ve kimliğinden duyduğu memnuniyeti sıklıkla dile getiriyor.

cem1

4) Cem Karaca yaşadığı dönemde gerçekleşen toplumsal olaylara hiçbir zaman kayıtsız kalmadı. AIDS için 1992 yılında yazmış olduğu Benim Adım İnsan başlıklı bir şiiri ve yine Bosna katliamı için yazdığı bir İngilizce şiiri var.

cem karaca 4

5) Beş kez evlendi. Bir kız çocuğu evlat edinmek ve bu çocuğa annesi İrma’nın ismini koymak istiyordu , daha sonra memleketin hali gereği bunun mümkün olmayacağını düşünerek Irmak isminde karar kılmıştı. Maalesef bu dileğini gerçekleştirmeden vefat etti.

cem karaca
Yazı çok sevdiğim bir şarkısıyla ve eşi, İlkim Karaca’nın dileğiyle noktayı koymak istiyorum. Asdvadz ku hokit lusavore ( Tanrı ruhunu aydın kılsın.)


Yazara İlişkin

İhsan UzunYoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş