"Aşk, imkansızın zaferi olduğunda doruğa ulaşır."
buket uzuner - kumral ada mavi tuna


Genel

Tarih: 27 Şubat, 2015 | İhsan Uzun

0

Deniz Gezmiş'i Anlatan 5 Kitap

Deniz Gezmiş, 1947 yılında doğdu. 1972 yılında dönemin Türk Ceza Kanunu’nu ihlal ettiği gerekçesine dayanılarak yaşam hakkı elinden alındı, idam edildi. Kuşkusuz Deniz Gezmiş’in kimliğine, kişiliğine dair, mücadelesine dair en sağlıklı bilgilerin kaynağı ona dair yazılmış kitaplardır. Bu kitapların kiminde Deniz Gezmiş’in bizzat kardeşi referans alınıyor, kiminde ise bir dönemini onunla geçirmiş insanlar birinci ağızdan ondan bahsediyor. Doğum günü konusunda muhtelif görüşler olsa da ben 27 Şubat’ta yazmak istedim.

Abim Deniz

abim deniz

Deniz Gezmiş’e dair yazılmış en güncel kitaplardan biri olsa gerek. Kitapta Can Dündar bize dönemin portresini çiziyor, Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş ise abisinden bahsediyor. Kardeşinin yıllar süren sessizliğini bozması ve  gelirlerinin tümünün Deniz Gezmiş’in adının yaşatılacağı vakfa bağışlanacak olması açısından Abim Deniz değerli bir kitap.

 

Darağacında Üç Fidan

darağacında 3 fidan

Nihat Behram’ın kaleminden çıkan Darağacında Üç Fidan; Deniz’i ve mücadele arkadaşları Hüseyin İnan  ile Yusuf Aslan’ı anlatıyor.  Kitap dönemin Türkiyesi adına çizdiği portre ile bir nevi belgesel niteliği taşıyor.  Ayrıca kitap 1976 yılında yasaklanmış fakat 1998 yılında bu yasak kaldırılmış.

 

İdam Gecesi Anıları

 

idam gecesi anıları

Kitabın yazarı Halit Çelenk. Tüm dava sürecine birebir tanık olmuş bir isim, idam edilen gençlerin avukatı. Dolayısıyla kitap, o dönemi direkt olarak yaşamış bir ismin anılarını içeriyor. O günlere ait bazı şeyleri özellikle birinci ağızdan duymak isteyenlerin başvurması gereken bir kaynak.

 

Gülün Solduğu Akşam

 

gülün solduğu akşam

Bu kitabın çok acı bir hikayesi var. Yazarı Erdal Öz’ün dileği cezaevindeki Deniz ve arkadaşlarına dair, onların tanıklığından da faydalanarak bir roman yazmak. İdamın ardından yarım kalan romanı yıllar sonra Erdal Öz, türünü belirleyememekle birlikte derliyor ve kitap haline getiriyor. Yazarın temennisi, kitabın okuyucu üzerinde kalıcı bir tesir oluşturabilmesi.

 

Bir İsyancının İzleri

bir isyancının izleri

Can Yücel’in “En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de devrim O, onun en güzel yüz metresini koştu.”   dizesini doğruluyor Turhan Feyizoğlu, bu kitabında. Bunu kendi yöntemleriyle, çeşitli tanıklıklara, döneme dair kaynak olabilecek araçlara dayanarak yapıyor. Kitapta, bir mücadeleci ruh ve bu ruhu ayağa kaldıran büyük bir kuvveti görüyoruz.

 

en uzun koşuysa elbet türkiyede de devrim,
o, onun en güzel yüz metresini koştu
en sekmez lüverin namlusundan fırlayarak…
en hızlısıydı hepimizin,
en önce göğüsledi ipi…
acıyorsam sana anam avradım olsun,
ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun!

 

 


Yazara İlişkin

İhsan UzunYoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş