"Sevgilim ben şimdi büyük bir kentte seni düşünmekteyim."
cemal süreya - on üç günün mektupları


Köşe cafe gezievi

Tarih: 8 Şubat, 2016 | sehlimumteni

0

Ders Çalışılabilecek Mekanlar 2 – Cafe Gezievi

Evde çalışmanın güzelliklerini bir önceki yazıda anlatmıştım. Şimdi evde sıkıldığımızda ya da evin çalışmaya uygun olmadığı zamanlarda gidilebilecek yerlere geçmenin vakti geldi.

Ankara Kızılay’da Yüksel Caddesinde bulunan Cafe Gezievi, benim geç keşfetmemden ötürü müdür bilmiyorum; sanki çok fazla kişi tarafından bilinmiyormuş hissi uyandırıyor bende. Oysaki kafe bayağı bayağı Yüksel Caddesinin ortasında. Yüksel’deki heykelin orda incik boncuk şapka vs. satan dükkanı gördükten sonra başınızı kaldırdığınızda büyük harflerle adı yazılmış kafeyi görüp “Nereden giriliyor ki buraya?” diyebilirsiniz. O şapkacının sağ tarafından içeriye doğru bir giriş var, işte oradan bir apartman girişinden giriyorsunuz. Apartman girişini bulmak da yetmiyor, yukarı çıkınca gözükmeyen kapısı kafanızı karıştırıyor. Ama artık görevin çoğunu başardınız, kafeyi bulmanız an meselesi!

İçeri girince sizi sarmaşıklar ve kitaplar karşılıyor. Şimdiye kadar dört kez gittiğim kafede hep aynı yere oturuyorum: Girince sağ taraftaki cam kenarındaki masaya. Aslında doğru mu yapıyorum bilemiyorum. Çünkü kocaman camdan dışarı bakmak pek keyifli. Aşağıda Kızılay’ın kalabalığı dolaşırken sessiz sakin bir yer bulmuş olmak çalışmaktan çok dışarıyı izleyip yazı yazmak için daha uygun gibi. Ama tabii ki dikkatini toplayıp dersini çalışabilenler için bir sorun yok.

Kafe dediğim gibi hem fazla insanın olmaması hem de atmosferi sayesinde benim ders çalışabileceğim kafeler arasına girdi. Hatta belki tek sorunu, fazla sessiz olduğu için bir kişi bile konuşsa hemen dikkatin dağılabilmesi problemi.

Fiyatlar ise genel olarak uygun. Sevdiğim bir özelliği olarak (Güne göre mi haftaya göre mi değişiyor bilmesem de) her gidişimde 5 liraya kupa çay+çikotost ya da kahve+kurabiye tarzı değişen “günün menüsü” olması. Bana çok tatlı gelen bir diğer şey ise yanında kaşığı olan bardakları. (Söz konusu bardaklar için bkz. yukarıdaki fotoğraf).

Adres: 

Yüksel Caddesi 11/5 Kat:2 Kızılay
Ankara

 

Tags: ,


Yazara İlişkin

sehlimumteni

Daha her şeyi anlatmadım. Sehl-i mümteni ne demek bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YUKARI ↑

Paylaş