"adına kostatiniye derler tarrakası meşhur bir kent vardı."
ihsan oktay anar - puslu kıtalar atlası


Kitap desk

Tarih: 19 Mart, 2016 | emreozturk

0

Doktor Anton Çehov’un Hikayelerinden 8 Alıntı

Tam adı Anton Pavloviç Çehov olan yazar 1860’ta Rusya‘da doğdu. Çehov dini ve muhafazakar bir ailede yetişmiş ve oldukça otoriter bir adam olan babasının zorlamasıyla daha küçük yaştan itibaren ona dükkan işlerinde yardım etmeye başlamıştı. Bir yandan da kilise korosunda görev alan Çehov, bu nedenlerle lise eğitimini oldukça uzatmıştır. Okul yıllarında seyrettiği ilk piyesin onu oldukça etkilediği bilinen Çehov‘un, bu durumun onda büyük bir tiyatro sevgisine yol açtığı tahmin edilir. Edebiyat ve dil dersleriyle birlikte tiyatronun da onun ileride yazacağı eserlerine olan katkısı ise kaçınılmazdır.

Çehov liseyi bitirdikten sonra Tıp Eğitimi almak üzere Moskova‘ya gitti.Bir yandan buradaki eğitimini sürdüren Çehov bir yandan da iflas eden babası yüzünden kendi kendini geçindirmek zorundaydı.Bu nedenle dergilere çeşitli takma adlarla kısa mizahi yazılar yazıyordu. Buradaki Tıp Fakültesini 1884’te bitiren Çehov artık diplomalı bir doktor olmuştu. Ve hayatının geri kalanını hem bir doktor hem de bir yazar olarak sürdürecek hatta bu durumu anlamsız bulan dostlarına şu sözü söylemekten çekinmeyecekti:

“Tıp, nikâhlı karım benim, edebiyat ise metresim. Birine kızarsam, geceyi öbürüyle geçiriyorum.”

Biz de kısa modern hikayenin kurucularından, dünyaca ünlü yazar Anton Çehov‘un doktorlukla ilgili öykülerinin bir araya getirildiği Doktor Çehov’dan Öyküler kitabından önemli yerleri sizler için alıntıladık.

1.”Toprak ağası Aleksandr İvaniç Yegipetski ‘nin dişini çektiğimde adamın gıkı bile çıkmadı.Bir kerecik bile dokunmadı elleriyle…”

Anton Tschechow in Moskau/1891 - Anton Chekhov in Moscow / 1891 -

 

2.”O güne değin kocasıyla birlikte sürdürdükleri yaşam yalnızca bu ölüme aptalca,saçma sapan bir hazırlıkmış gibi gelir.”

aqqq

 

3.”Hani bir öykü vardır,balta girmemiş bir ormanda kuracağı ev için yer açmaya çalışan keşiş,baltasını salladıkça ağaçların çoğaldığını,ormanın sıklaştığını görürmüş…”

Àíòîí Ïàâëîâè÷ ×åõîâ

 

4.”Maddenin dönüşümünde ölümsüzlüğü görmek,içindeki kemanın kırılıp işe yaramaz hale gelmesinden sonra keman kılıfına parlak bir gelecek biçmek kadar gülünçtür.”

qwww

 

5.”Çünkü onlar için yaşamak;açlığa,soğuğa katlanmak,sürekli aşağılanmak,türlü kayıp ve eksikliği sineye çekmek,ölüm karşısında Hamlet gibi titremektir.”

qqqq

 

6.”Ben senin hayalinde yaşıyorum,ayrıca senin hayal etme gücün doğanın bir parçası.Demek ki ben varım ve doğanın içindeyim.”

tolsti

7.”Korolev fabrikalara da varlık nedeni açıklanamayan,kurtulması zor bir bela olarak bakardı.Her ne kadar işçilerin yaşamındaki iyileştirmeleri gereksiz saymıyorsa da bütün bu çabaları tedavisi olanaksız hastalıklarla bir tutardı.”

1900_yalta-gorky_and_chekhov.47120929

 

8.”Çünkü her iki taraf da kesinlikle tanımadığı,insan yapısına ters düşüp onları güden,yaşamın dışındaki bir gücün etkisi altındaydı.”

son

Tags: , ,


Yazara İlişkin

emreozturk

En iyi sos açlıktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YUKARI ↑

Paylaş