"Sevgilim ben şimdi büyük bir kentte seni düşünmekteyim."
cemal süreya - on üç günün mektupları


Genel

Tarih: 3 Şubat, 2015 | ballweigher

0

Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Yasaklanmış 6 Mükemmel Kitap

Günümüzde de geçmişte de genellikle mevcut iktidara muhalif anlayış barındıran kitaplar sakıncalı bulunmuş, kimi zaman yayınlanma konusunda kısıtlama istenmiş, kimi zaman ise direkt toplatılmış, ortadan kaldırılmıştır. İşin ilginç yanı bazı ülkelerden def edilen kitapları ve yazarlarını diğer ülkeler bağırlarına basmış, baş tacı etmiştir. Sizlere vakti zamanında yasaklanmış kitaplardan 6 tanesini listelemek istiyorum.

1) Doktor Jivago

Roman türünde olan bu eser Boris Pasternak tarafından yazıldı. Stalinizm’i eleştirdiği dolayısıyla SSCB’de 1988’e kadar yasak olan kitap, yazarının 1958’de Nobel Ödülü kazanmasına büyük katkı sağladı.

2) Hayvan Çiftliği

George Orwell bu romanı 1945 yılında fabl tarzında yazdı. Dönemin Rusya’sını eleştirdiği gerekçesiyle o zamanki müttefikleri İngiltere ve ABD basmamayı uygun gördüler. Bu durumdan tamamen bağımsız şekilde 1991 yılında Kenya’da bazı yozlaşmış kabilelerin kitaptaki ifadelerden alınması üzerine yasaklandı.

3) Alis Harikalar Diyarında

Lewis Carroll’a ait bu roman 1865 yılında Çin’in Hunan eyaletinde yasaklandı. Yasaklanma öyküsü ise bir hayli ilginç. Hayvanların özelliklerinin abartıldığı gerekçesiyle ileride çocukların hayvanları insanlarla eşit düzeyde tutacak olması gerekçe gösteriliyor.

4) Gazap Üzümleri

Bir dünya klasiği olan bu eser John Steinback’e ait. Tarım şirketleri baskı uyguluyor ve bu baskı neticesinde ABD’nin Kaliforniya eyaleti yöre insanını küçük düşürdüğünü düşündükleri bu kitabı yasaklıyor.

5) Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

1929 yılında yazılan ve Erich Maria Remarque’a ait bu roman da savaş karşıtlığı sebebiyle cezalandırılan romanlardan. Askerin motivasyonunu olumsuz etkilediği gerekçesiyle Nazi Almanyası tarafından yasaklanıyor.

6) Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Bu da yine yukarıda isminden bahsettiğimiz bir yazarın, George Orwell’in romanı. 1950’de Josef Stalin tarafından SSCB’de yasaklanan bu eser, Stalin’e romandaki eleştirilen karakterin kendisi olduğunu düşündürüyordu.


Yazara İlişkin

ballweigher

en büyük tehlike nedir?Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş