"Sana güzel deyorlar;
Sakın olma.
özdemir asaf


Genel cengiz aytmatov

Tarih: 10 Şubat, 2015 | ballweigher

0

En Önemli Türk Yazarlardan Cengiz Aytmatov ve 5 Büyük Eseri

Türk Edebiyatı denince akla ne yazık ki sadece Anadolu’da kaleme alınmış eserler gelmektedir. Oysa büyük Türk Dünyası, pek çok müstesna edebiyatçı yetiştirmiştir. Bu edebiyatçılardan bir kısmı Anadolu’da, bir kısmı Türkistan coğrafyasında, bir kısmı günümüz Rusya’sı içlerinde, bir kısmı da Balkan coğrafyasında eserler vermiştir. Türk Dünyası edebiyatçılarının en önde gelen isimlerinden biri de Cengiz Aytmatov’dur. Aytmatov, ne yazık ki ülkemizde tanınırlığı düşük bir yazardır. Ancak Aytmatov’un eserlerinden ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ ülkemizde yaşayan herkes tarafından bilinmektedir. Sinemaya uyarlanması hasebiyle tüm Türkiye’nin tanıdığı bu eserin yazarı hakkında bilgi sahibi olmamamız, ciddi bir eksikliktir. Dilerseniz Aytmatov’u biraz daha yakından tanıyalım! Önemli eserlerine göz atalım!

 

  • Selvi Boylum Al Yazmalım

 

 selvi boylum al yazmalım

Aytmatov’a yazarın ülkemizde en bilinen eseriyle başlamak en doğrusudur. Aldatma ve vefakârlık temalı eserde kadın kahraman Asya ile kamyon şoförü İlyas evlenirler. Ancak İlyas Asya’yı aldatır. Cemşit adında bir adam Asya ile oğlu Samet’e kol kanat gerer. Bir tercih yapmak zorunda kalan Asya, büyük bir vefakârlık örneği göstererek Cemşit’i tercih eder.

 

Eserde Asya’nın İlyas’ı çok sevmesine rağmen Cemşit’i tercih etmesi, aşka karşılık vefayı tercih etmenin önemli bir örneğidir.

 

  • Gün Olur Asra Bedel   

 gün olur asra bedel

 

Sovyetler Birliği coğrafyasının güney ucunda, günümüz Güney Kazakistan’ında geçen olaylar, yaşı ilerlemiş bir tren yolu bekçisinin çileli hayatını konu almaktadır. Yedigey adlı kahramanımız, ailesi ve komşuları için türlü türlü zorluklara katlanır. Onların mutluluğu için büyük çabalar harcar.

 

Aytmatov’un eserlerinde gördüğümüz en önemli ayrıntı, sıradan bir olay örgüsünün içerisine farklı bir olay örgüsünü de adapte etmesidir. Gün Olur Asra Bedel eserinde de araya bilimkurgu bir hikâye adapte edilmiştir. Hikâyeye göre dünya yörüngesinde gezen bir uzay üssünde yaşayan bilim adamları, dünya dışı varlıklarla temasa geçer. Bu varlıklar bilim adamlarını kendi gezegenlerine davet ederler. Ancak olay, uluslararası krizlere varan neticeler doğurur. Aytmatov’un maksadı, bilimkurgu bir hikâye anlatmak değildir elbette. İnsanların olağanüstü buluşlarda dahi birbiriyle girdiği yarışma ve mücadeledir. Dolayısıyla ara hikâye, medeniyetlere karşı bir yergi taşımaktadır.

 

  • Elveda Gülsarı

 

 Elveda-Gulsari

 

Pek çok kişinin hayatında önemli hayvanları olmuştur. Pek çoğumuz da hayvanlarımızın ölümü karşısında duygulanmışızdır. Ancak bunu edebiyata yansıtmak ve insanlara başkalarının hikâyeleri içerisinde kendi hikâyesindeymiş gibi hissettirmek, pek az kişiye kısmet olmaktadır. Bu kişilerden biri de Aytmatov’dur. Elveda Gülsarı, Aytmatov’un atına veda ettiği romanıdır.

 

Gülsarı, Tanabay adlı kahramanımızın emektar atıdır. Bir yolculuk sırasında yaşlılıktan dolayı düşer ve kalkamaz. Tanabay, atının yanına oturur ve ölümünü beklemeye başlar. Bu esnada da Gülsarı ile geçirilen günleri hatırlar. Eser, maziyi hatırlamaya dayalı olarak kurgulanmış bir romandır ve dünya edebiyatında bir insanın hayvanı ile vedalaştığı en başarılı eserler arasında yer almaktadır.

 

  • Dişi Kurdun Rüyaları

 disi-kurdun-ruyalari

 

Orta Asya’da, günümüz Kazakistan sınırları içerisinde ‘kanapla’ adı verilen doğal bir uyuşturucu türü bulunmaktadır. Bu uyuşturucu, kendi kendine yetişmekte ve her yıl hükümet tarafından yakılmaktadır. Ancak uyuşturucunun mevsimi geldiğinde pek çok insan para kazanmak maksadıyla gizlice buraya gelir ve bu işten nemalanır.

 

Eser, bu işten para kazanmak için Rusya’dan bölgeye gelen Abdias’ın hikâyesini konu almaktadır. Başına türlü türlü işler gelen Abdias, bir sürek avı esnasında bir dişi kurt görür. Yazar ana hikâyesinin arasına dişi kurdun hikâyesini adapte ederek yine kendi kişiliğini eserine yansıtmıştır. Dişi Kurdun Rüyaları, Sovyetler Birliği’ni ve dönemin Orta Asya’sını anlamak için başucu eserlerden biridir.

 

  • Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

 

 deniz kıyısında ala koşan köpek

Edebiyatçıların başarısı, okurları kaleme aldıkları eserlerin içerisine dâhil edebilmeleri nispetinde sayılır. Yani bir edebiyatçı, hikâyesini okura ne denli güçlü hissettirse o denli başarılı sayılabilir. Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, bu durum için harika bir örnek olarak görülebilir. Eserde denize avlanmaya çıkan bir grup insanın sis sonucunda denizde kaybolmaları konu alınmaktadır. Günlerce açık denizde mahsur kalan grup, susuzluktan ölme derecesine gelir. Ancak bazıları kıyıya ulaşarak ölümden kurtulur. Eseri okurken kalkıp bir bardak su içme isteğinizin uyanması da eserin başarısının ne denli büyük olduğunu sizlere gösterecektir.


Yazara İlişkin

ballweigher

en büyük tehlike nedir?Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş