"İnsan tahammül edemeyeceğini düşündüğü şeylere pek çabuk alışıyor ve katlanıyor."
sabahattin ali - kürk mantolu madonna


Genel

Tarih: 17 Şubat, 2015 | sehlimumteni

0

Kafka Okur Dergisi Sayı:1 – Altını Çizdiğim Yerler

Birçok kağıdın birbirine zımbalanmış hali ya da bir karton kapakla kaplanmış hali önüme geldiğinde, içindekiler birbirinden ayrı şeyleri anlatsa bile karışık okuyamam hiç. Roman okuyormuşçasına baştan sona giderim. Yani kısaca öykü kitabındaki öyküleri de dergideki yazıları da sırasıyla okurum.

Eylül-Ekim aylarında ilk sayısı çıkan Kafka Okur’u elime alışım Ocak ayına denk geliyor. Sınavlar ve tatil derken doğru düzgün okuyamadım. Göz atmayı da sevmediğim için geçiştirmek istemedim açıkçası. Bu yüzden gecikmeli de olsa yazısını şimdi yazabiliyorum. Ama diğer sayıları olabildiğince vaktinde incelemeye çalışacağım.

Bazı yerlerde ufak yazım ve noktalama hataları olsa da bunlar çok fazla rahatsızlık veren hatalar değil. İkinci sayıda onların da olmadığını düşünüyorum. Değişikliğin olup olmadığına diğer yazıda bakarız. :)

1. Yaşam ve Efsane – Gökhan Dem

“Gregor’a böcek diyerek çevirmen ve ben hile yapmış oluyoruz. Kafka’nın Dönüşüm’de kullandığı sözcük olan Ungeziefer ‘haşarat’ anlamına gelen çok daha üstü kapalı bir sözcüktür ve gerçek bir yaratığı ifade etmekten çok zararlılığı ve iğrençliği çağrıştırır. Yani aile, arkadaş, patron ve toplum tarafından bir hiç yerine konuşma oluşumumuzun resmedilmesidir aslında. Babasının sırtına acımasızca sapladığı o elma, o sırtında kalıp çürüyüp giden elma… Dönüşmüştür Gregor, acizdir, çaresizdir, gerçektir… Bizdir… Hepimiz Gregor Samsa’yız…”

2. Fikir Mektebi Veyahut Dergiler – Salih Samet Gür

“Kitap fazla ciddi, gazete fazla sorumsuz. Dergi, hür tefekkürün kalesi.

                                                                                                                     Cemil Meriç”

3. Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Odası – Ozan Kırıcı

“Kitaptaki en önemli cümlelerden biri de şudur: ‘Bir kadın olarak benim ülkem yok. Bir kadın olarak kendime bir ülke istemiyorum. Bir kadın olarak benim ülkem bu dünya.’ Bu cümle ile Woolf, kadına, paraya ve bir odaya sahip olduktan sonra gücün kölesi olmamalarını; savaşları, düşmanlığı dünyaya dayatan ataerkil yapının aksine yersiz-yurtsuz ve bağlamsız bir özgürlükle hareket etmelerini öğütler.”

4. İnsanlar ve Şeytanları – Güven Turan

“Zira Sabahattin Ali iyi bir yazar olmasının yanı sıra başarılı bir insan tanıma ustası. İçinde yaşadığı toplumun bireylerini ustalıkla gözlemlemiş ve gözlemlediği her karakteri abartıya kaçmadan romanlarına yansıtmayı başarabilmiş bir kişilik. Bu yüzdendir ki, mükemmel insan olamayacağı gibi Sabahattin Ali’nin karakterleri de mükemmellikten uzak ve bir o kadar gerçek.”

“Ali, romanda Üsküdar’da bir kapı üzerinde yazan, ‘Okumuş cahil kara cahilden daha zararlıdır.’ sözünü kanıtlar nitelikte toplumun aydın ve entelektüel geçinen kesimine yer yer üstü kapalı bir şekilde dokundurmayı ihmal etmez.”

5. Yani Kesintisiz – Müslüm Yüksel

“Yani, yatıştırılamaz bir sızıdır; yaşam.

Bir mevsimin ertesi gibi

Yontulur dizlerime.

 

Yaşam.”

6. Whiskas sonrası Suikast. – Doğa Duymaz

“Nefret ettiğin şahsın gösterdiği babacan tavır dışında tiksinç gelen bir şey yok şu koduğumun dünyasında bana. Sevgi ile sahiplenmek arasındaki o ince çizgi yüzünden matematik hakkında bile fikir sahibi olmuş bulunuyorum.”

“Aşk, Hindistan’da inek sürü içmek gibi bir şey. Zor ve imkansız.”


Yazara İlişkin

sehlimumteni

Daha her şeyi anlatmadım. Sehl-i mümteni ne demek bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş