"İnsan tahammül edemeyeceğini düşündüğü şeylere pek çabuk alışıyor ve katlanıyor."
sabahattin ali - kürk mantolu madonna


Genel

Tarih: 18 Haziran, 2015 | İhsan Uzun

0

Kısa Anlarda Bir Gamlı Prenses

Edebiyat, bir bakıma insanın kendi duygularını boşaltma aracıdır. Duyguların insanlarla buluşma noktası bazen bir kitap, bir tiyatro ya da bir nota bile olabilir. Kısa anların yaşanmışlıklarına ihtiyacımız var. Onlara muhtacız. Kısa anlar, kötü yaşanmışlık olsa bile onları an geliyor hatırlamak istiyoruz. D.H. Lawrence’ın bir lafı vardır: “Bir kitap, iki kapaklı bir yeraltı kovuğudur. Yalan söylemek için eşi bulunmaz bir yer.” Sanırım Lawrence haklı. İnsan bir yerlere saklanmak istiyor. En azından bu durum benim için öyle. Kendi kabuğumuza çekilmek biraz da yaşadıklarımızla alâkalı.

Tam da burada bir kitap anlatmak istiyorum; gamlı prenses Tezer Özlü’den Yaşamın Ucuna Yolculuk… Bu kitabı okuduğumda edindiğim ilk izlenim, “Bu hayatta yaşanacak ve öğrenecek çok şey var ki.” olmuştu. Yaşanan kısa anların kıymetini bilmek isteyenlere bir anekdot olabilir bu kitap.

Eser dokuz bölümden oluşuyor ve bu dokuz bölümde Tezer Özlü on iki günlük bir gezintide; Kafka, Cesare Pavese, Italo Svevo’nun mezarını ziyaret ediyor. Ayrıca Svevo’nun da evini ziyaret ediyor ve kızıyla küçük bir söyleşi yapıyor. Bu üç yazarın yazdıkları şehirlerde nefes alıyor ve buraların havasını içine çekiyor Tezer Özlü. Bu üç yazarın Tezer Özlü’de derin izler bıraktığını kitapta anlamamız mümkün. Müellif, kitapta hayat üzerine birtakım tezler de üretiyor. Duvarların bizim en büyük düşmanımız olduğunu meselâ. Ya da sevişmenin ayıp olmadığını haykırıyor dünyaya ve insanlara. Birtakım değerlerin insanlara zorla dayatılmasına itiraz ediyor. Sistemin tam karşısında, sistemin içinde bir Tezer Özlü okuyorsunuz. 1982 yılının bir Avrupa panoramasını görmek de mümkün. O sene İtalya’nın Dünya Kupası şampiyonluğu kutlamalarına tanık olabilirsiniz. İtalya’nın Trieste kentindeki bir otelde kaldığı günlerde Svevo’yu aklından çıkarmaz, onunla yaşayıp onunla yazar. Diş ağrılarına bile sırf mezkur müellifler için katlanır.

Bu kısa anlatı kitabını her daim yanınızda taşıyabilir, o kitaptan yaşantılar ve birtakım alıntılarla anlarınızı spystealth daha yaşanabilir kılabilirsiniz. Svevo’nun Zeno Cosini(Zeno’nun Bilinci) kitabından çok bahsedilir. Tezer Özlü, Kafka’nın eserlerinin hangi psikolojinin ürünleri olduğunu anlatır size.

Eğer, hayatınız dayanılmaz bir hâl almışsa, etrafınızdan sıkılmışsanız ve yaşadığınız yeryüzü size rahat vermiyorsa, o zaman gamlı prensese sığının bir vakit. O, sizi kurtaracak. O, sizi azıcık da olsa buralardan kurtaracak. Kesinlikle okunası bir kitaptır. Okumayanlara tavsiyedir.


Yazara İlişkin

İhsan UzunYoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş