“Şuramda bir şeyler var
Sahiden bir şeyler var
Haykırmadan anlatamam”
turgut uyar - kavşakta


Genel

Tarih: 6 Şubat, 2015 | ballweigher

0

Rus Edebiyatının 3 Büyük Devi

Rusya sanatın her alanında dünyanın en iyilerini yetiştirmiş bir ülkedir. Özellikle de edebiyat konusunda dünyaya damgasını vurmuş, önemli eserleri kuşaklar boyunca varlığını sürdürmüştür. Rus edebiyatı özellikle de 11. yüzyıldan sonra eşsiz yapıtların ortaya çıkmasına sahne olmuştur. Dünyanın en büyük ve en iyi yazarlarına sahip olan Rus edebiyatı öykü türünde başarılı örnekler çıkmasına vesile olmuştur. Ayrıca Rus edebiyatında epik şiir ögelerine de rastlamak mümkündür.

1) Fyodor Dostoyevski


1821- 1881 yılları arasında yaşamış olan Dostoyevski, tüm dünyanın en çok sevilen yazarları arasındadır. Romanlar ve kısa öyküler yazan Dostoyevski, dünyaca bilinen pek çok esere de imza atmıştır. Zor bir hayat yaşayan Rus yazar, düşünce ve sanat deneyimini sürekli olarak arttırmıştır. En çok bilinen eserleri arasında İnsancıklar, Öteki, Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Ecinniler gelmektedir. Kurgusal romanların üstadı olan Dostoyevski, Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biridir.
‘Bence akıllı adam kendine en az ayda bir kez ahmak diyendir’, ‘bir ağacın önünde onu sevmeden, onun var oluşundan mutluluk duymadan geçilebileceğini aklım almıyor’, ‘insan yaşamla ölümü aynı şey kabul ettiği zaman hürriyete kavuşur’ gibi sözleri de tüm dünyaya mesajlar verme amacındadır.

2) Lev Tolstoy

1828- 1910 yılları arasında yaşayan Tolstoy, Rus edebiyatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Tolstoy’un ilk eseri Çocukluk ’tur. Daha sonra ise Savaş ve Barış, Anna Karanina, Kroyçer Sonat, Efendi İle Uşak, İki Süvari gibi eserlerini yazmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olan Tolstoy, aynı zamanda bir filozof ve bir eğitimci olarak da ün kazanmıştır. Tolstoy romanlarının yanı sıra kısa hikâyeler, din ve ahlak üzerine yazılar, sosyal ve siyasi denemeler ve oyunlar yazmıştır.

3) Nikolay Vasilyeviç Gogol

1809- 1852 yılları arasında yaşayan Rus yazar, Rus edebiyatının en önemli roman ve oyun yazarlarından biridir. Gogol, komik ve trajik ögeleri kendine özgü yoldan bir araya getiren, gerçekçi akımın öncü yazarlarından biridir. Ölü Canlar, Palto, Nevski Bulvarı, Bir Delinin Hatıra Defteri gibi romanlarının yanı sıra Müfettiş, Bir Evlenme, Kumarcılar gibi tiyatro oyunları da vardır. Dostoyevski’nin ‘hepimiz onun Palto ’su altından çıktık’ sözü de Gogol’un önemine dikkat çekmektedir.


Yazara İlişkin

ballweigher

en büyük tehlike nedir?Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş