"Üzerimde birinin bakışlarını hissettim. Çok rahatsız edici bir duyguydu, özellikle de ölü olduğum düşünülünce."
laura whitcomb - hayalet sevgilim


Genel

Tarih: 4 Şubat, 2015 | sehlimumteni

1

Sait Faik Hikâye Armağanı Almış 6 Güzel Eser

Sait Faik Hikâye Armağanı, 1955’te usta yazarın annesi Makbule Hanım tarafından kuruldu. Makbule hanım Sait Faik’in ölümünden sonra bir vasiyetname yazarak, yazarın da isteği doğrultusunda, mal varlıklarının çoğunu ve Sait Faik’in eserlerinin telif hakkını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bıraktı. İlk ödül 1955’te verilse de 1960 ile 1963 arası kesintiye uğradı. 1964’ten itibaren de cemiyetçe bu ödül verilmeye başlandı. Biz de her yıl 11 Mayıs’ta, yani yazarın ölüm yıl dönümünde verilen ödüllerin sahiplerinden bazıları ve ödülü aldıkları eserlerini inceledik.

1. Gazoz Ağacı – Sabahattin Kudret Aksal (1955)

Kitap 1954’te yayımlanmış ve 1955’te verilen ilk Sait Faik ödülünü Haldun Taner’in On İkiye Bir Var eseriyle birlikte almıştır. Olay hikâyedeki kahramanımızın kahvenin karşısında oturan kıza aşık olmasıyla başlar. Sırf onu daha fazla görebilmek adına her gün kahveye gider, oyun oynamaya başlar. Bu oyunlar sırasında da gözü sürekli balkona çıkmasını beklediği kızda olduğu için oyunları kaybeder ve her kaybettiğinde gazoz ısmarlar. Artık öyle bir hâl alır ki, tüm kahveye gazoz ısmarlar hâle gelmiştir. Bu yüzden de “gazoz ağacı” denir ona.

 

2. Önce Ekmek – Orhan Kemal (1969)

Kitap aynı yıl Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü’nü de alıp hikâye konusunda ne kadar önemli bir yapıt olduğunu tekrar ortaya koymuştur. Bireyin şehirde tutunma çabasını, hayatla kavgasını anlatan kitaptan bir bölüm:

“Önce ekmek.. Sonra başkası.. Okumak, meslek sahibi olmak.. Evet ama neyle? Önce ekmek, sonra her şey.. Bir bu kadar daha yaşayacak değilim. Bana ne kızımın ben öldükten sonraki doktorluğundan.. Kendi gibi bir doktorla ya da eczacıyla evlenir..”  

 

3. Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı – Bilge Karasu (1971)

 

Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı yazarın ikinci kitabıdır ve Metis Yayınları tarafından yazarı okumak isteyenler için ilk kitap olarak bu eseri öneriyor. Ada, Tepe ve Dutlar olmak üzere üç hikâyeden oluşur ki bunlar aslında bir hikâyenin üç bölümüdür. Kitap kahramanın iç konuşmalarıyla geçer. Bir bakıma kahraman kavramını sorgular. Kurgusu ve dili ile kesinlikle örnek olacak bir kitaptır. Ödülü ziyadesiyle hak eder. Başucu kitabı desek de doğru demiş oluruz sanırım.

 

4. Makedonya 1900 – Necati Cumalı (1977)

Bir asır öncemizde insanların kardeşçe yaşadığı Balkanlarda dil, din ayrılıklarının baş göstermesiyle nasıl birden kanlı bıçaklı olduğunu, neler yaşadıklarını ya da yaşayamadıklarını anlatır. Hepimizin Türkan Şoray’ın oynadığı film versiyonunu bildiği (hatta 2012’de dizisi de çekilen) Dilâ Hanım’ın öyküsünü de içinde barındırır. Belki de Balkanlarla ilgili yazılmış en iyi öykü kitabıdır ve kesinlikle okunması gereklidir.

 

5. İçeriye Bakan Kim – Mehmet Günsür (2003)

1955 doğumlu yazar hikâyelerini aslında yıllarca kendine saklamıştır. İlk baskısı 2002’de, eşe dosta dağıtmak için yapılmıştır. 2003 yılında Sait Faik Hikâye ödülünü alarak ne kadar başarılı olduğunu gösterse de yazarın 2004’te vefatı ile elimizde sadece iki öykü kitabı kalmıştır.

 

6. Olduğu Kadar Güzeldik – Mahir Ünsal Eriş (2014)

En son Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanan kitap yazarın çocukluğundan, Erdek’ten, sokakta yürürken evlerden gelen Yıldız Tilbe şarkısının sesinden yola çıkmasıyla yazılmış. Ve bir kısmında şöyle demiş:

“Meydandaki çay bahçelerinden birine oturmak geldi içimden sonra. Çünkü Erdek bir kitap olsaydı, bu çay bahçeleri ilk cümlesi olurdu onun. Gelindi mi oturulmalıydı. Bir çay, birkaç sigarayla, kıyıda kayığında ağ onaran, çapari kösteği hazırlayan balıkçıları seyretmek, bir tost isteyip, bacaklarıma sırnaşan kedilere atmak, yakın masalarda konuşulanları dinlemek, birini bekliyormuş gibi ikide bir saate bakmak iyi gelebilirdi. Gelmeliydi en azından.”


Yazara İlişkin

sehlimumteni

Daha her şeyi anlatmadım. Sehl-i mümteni ne demek bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.1 Yorum: Sait Faik Hikâye Armağanı Almış 6 Güzel Eser

  1. Pingback: Saik Faik Hikâye Ödülleri İçin Son Başvurular! | Tevriye.Com

YUKARI ↑

Paylaş