"Beni öyle bir yalana inandır ki
Ömrümce sürsün doğruluğu."
özdemir asaf


Genel

Tarih: 22 Haziran, 2015 | ballweigher

0

Savaş Karşıtı 9 Roman

İşgalci ülkelerde, en acımasız biçimde savaş politikalarının yürütüldüğü bölgelerde bu düşünceye muhalif olmak, üstüne bu düşünceyi destekleyen kitaplar yazmak kolay olmasa gerek. Birçoğu döneminde yasaklanmış, yazarlarına çeşitli cezalar verilmiş 9 romandan bahsetmek istiyorum.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

11

1929 yılında Erich Maria Remarque tarafından yazıldı. Almanya’da yayınlandıktan sonra dünyada büyük yankı uyandırdı ve birçok dile çevrildi. Yazar, savaşa dahil olan bir insanın yaşamının devam edemeyeceğini savunuyor. Kiminin bedenen kimininse ruhen yaşamını yitirdiğini düşünüyor. Kitapta da o yitmişliği, umutsuzluğu sürekli hissediyorsunuz.

Aslan Asker Şvayk

Aslan_Asker_Svayk_kapak
Jaroslav Hašek’in bu kitabı mizahi bir dille savaşı eleştiriyor. Savaş karşıtı ilk roman olması açısından çok önemli bir yere sahip Aslan Asker Şvayk. Bu alanda yazılan diğer kitaplara öncü olduğu çok defa dile getirilmiş diğer yazarlar tarafından. Kitap, Çek bir savaş gönüllüsünün yaşamını anlatıyor.

Küçük Dev Adam

33

Gerçekler küçük ayrıntılardan oluşmuşlardır, ancak bunlar sık dile getirildiğinde kulağa anlamsız ve gülünç gelirler.” Bu sözlerle başlar roman. Bu kitabı ilginç kılan Thomas Berger’in 1964 yılında beyazları değil Kızılderelileri yücelten, aksine beyazlara kötü insan misyonu yükleyen bir anlatıma sahip olması.

Madde 22

 

madde 22
Joseph Heller’in literatüre kazandırdığı bu roman geçtiğimiz yüzyılın en önemli edebiyat eserlerinden biri olarak cell phone spy anılıyor. Hikaye farklı karakterlerin gözünden ilerler ve Yüzbaşı John Yossarian’ın , ABD Hava Kuvvetleri’nde görevli bir asker, etrafında şekillenir. Kitap henüz 2006 yılında Türkçe’ye İthaki Yayınları tarafından kazandırılmış.

Mezbaha No 5

55

Roman Kurt Vonnegut tarafından 1969 yılında kaleme alınmış. Yazar, İkinci Dünya Savaşı döneminde “özgür irade” kavramını sorgular ve sistem eleştirisi yapar.

Sessiz Amerikalı

sessiz abd

Graham Greene tarafından yazılan ve 1955’te yayınlanan kitap Vietnam’da gerçekleşen Birinci Çinhindi Savaşı’nı konu ediniyor. Yayınlandıktan hemen sonra filmi çekilen bu kitap, senaryolaştırma aşamasında normalinden çok farklı bir hale dönüştürüldüğü gerekçesiyle Graham Greene tarafından tepkiyle karşılanmış. Kitap çıktığında ise ABD halkı, alınan muhalif tutumdan ötürü kitaba oldukça karşı çıkmış.

Sıhhiye Bölüğü

Sıhhiye_Bölüğü

Amerikalı askeri cerrah ve yazar H. Richard Hornberger’ın kaleme aldığı eserin gerçek adı MASH: A Novel About Three Army Doctors. Roman 11 sezonluk dizi şeklinde televizyona ve birçok kez sinemaya uyarlanmış. Açıkçası araştırırken oldukça ilginç buldum. Şu wiki linkinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Silahlara Veda

ErnestHemingwaySilahlaraVeda

Birçoğumuzun kulağına çalınmıştır bu eserin ismi. Ernst Hemingway’in savaş karşıtı bir tutumla yazdığı romanlar arasından en bilineni Silahlara Veda. Otobiyografik izler de taşıyan bu romanda birinci ağızdan, savaşın ne denli olumsuzluklara sahip olduğunu görüyoruz.

İnsanlar Yaşadıkça

insanlar yaşadıkça

Orijinal ismi From Here to Eternity olan roman, James Jones tarafından yazıldı. 1953 yılında yapılan film uyarlaması 8 dalda Oscar kazandı. Yıllar sonra kitap mini dizi haline getirilmek üzere bir daha senaryolaştırıldı. Kitapta Amerikan askerlerinin problemlerinden bahsediliyor.


Yazara İlişkin

ballweigher

en büyük tehlike nedir?Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş