"Efsaneler denizdeydiler ve gittikleri yerlere kendi efsanelerini de götüreceklerini henüz bilmiyorlardı."
iskender pala - efsane


Genel

Tarih: 17 Şubat, 2015 | İhsan Uzun

0

Toplumsal Acıları Görme Destanı – Schindler'in Listesi

Bir hayat ne kadar değerlidir? Zaman, eğer bizi ayarlayan şeyse, bu hayatlarımızı etkiler değil mi? Peki ya bir hayat kurtarmak ne kadar değerlidir? Ya da kurtaramadıkların için gözyaşı dökmek? Bu sorular insan olmanın gerektirdiği sorular bir yerde. Sinema, insanın bir aynası olabilir. Yaşananların ve geçmişteki acıların da. Schindler’in Listesi böyle bir film. Steven Spielberg’in en iyi filmlerinden birisi. Hem görsel hem kültürel hem de sanatsal olarak en iyi tarih filmi de diyebiliriz. Film, Nazi rejiminin Polonya’daki Yahudi katliamı esnasında sanayici Oskar Schindler’in 1000’in üzerinde Yahudi’yi kurtarma öyküsü anlatır.

 

 

Baştan söyleyeyim, filmi geniş çaplı bir şekilde anlatmayacağım, çünkü herkesin izlemesini ve Nazi rejiminin Yahudi katliamını görmesini isterim.

 

 

Oskar Schindler, aslen Çekoslovakyalıdır. Cebinde metelik olmaksızın Krakow’a gelir ve buradaki iletişim ve pazarlama becerisiyle Nazi subaylarıyla dostluk eder. Kap kacak fabrikasını kurar ve burada Yahudileri çalıştırır. Yardımcısı Ithzak Stern de bir Yahudi’dir. Fabrikanın işlerini o yürütür.

 

 

Krakow’daki Yahudi katliamı açık bir şekilde filmde yer almaktadır. Buradaki katliam şekilleri; ani infazlar, insanların çırılçıplak koşturulmaları, ölülerin mezarlarından çıkarılıp yakılması gibi işkenceler insanın yüreğini yakar. Nazi subayı Amon Göth ile Schindler’in bir konuşması, aslına bakarsanız filmin kilit noktalarından birisidir. İkili arasında geçen gücün tanımı konusundaki tartışmada, Schindler, gücün affetmek olduğunu kast eden cümleleriyle beni mest etmiştir. Aynı zamanda, bu cümleler Nazi subayına da tesir olmuş olacak, bir kadını ve bir çocuğu çalışmaları esnasındaki hatalarından dolayı affetmiştir.

 

 

Schindler, fabrikasındaki Yahudileri korumayı başarabilmiş ve takiyenin sınırlarını bir hayli zorlamıştır. Nazi rejiminden 1.100 insanı kurtarmak zor bir iştir. Bu 1.100 insan, Schindler’in listesini oluşturur. Schindler bunu, Alman subaylara milyonlarca Mark rüşvet vererek yapmıştır.

 

 

 

Beni etkileyen sahnelerden birisi de toplama kampının inşası esnasında kadın mühendis bir Yahudi’nin ani infazı sonucu gerçekleşen diyalogtur. Kadın, temelin yanlış atıldığından yakınır ve feryat figandır, bu esnada Nazi subayı kadını yanına çağırtır, tekmilin ardından kadın yeniden temelin yanlış atıldığını ve binanın çökebileceğini belirtir. Subay, “Karl Marx gibi sen de eğitimli bir Yahudi’sin, öyle mi.” der, ardından Kadının vurulması emrini verir. Kadın, ben sadece işimi yapmaya çalışıyorum dese de, subay asıl cümleyi söyler. “Evet, ben de benimkini.”

 

 

Film, 7 Akademi Ödülü’nün sahibidir. Ayrıca; Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödüllerinin sahibi olmuştur. Schindler’in Listesi, ABD Ulusal Film Arşivi’nde kendine yer bulmuştur aynı zamanda.

 

 

Siyah-beyaz çekilen filmde, yan unsurlar bakımından tam bir uyum vardır. Kostümler ve mekan bakımından filmde hata hemen hemen gözükmez. Oskar Schindler’in kıyafetleri hep ilgi çeker. Yakasındaki Gamalı Haç rozeti hemen hemen Schindler’in olduğu sahnelerin hepsinde görülür.Ayrıca, ölülerin yakılması sahnesindeki gerçekçilik yürekleri dağlar sayın okuyucu.

 

Ayrıca filmin IMDB puanı 8.9’dur.

 

İyi seyirler.

 

 

 

 

 

 

Yıl: 1993 Süre:195 dk.
Tür: Savaş, Dram, Tarih Ülke: ABD
Yönetmen: Steven Spielberg Yapımcı: Branko LustigGerald R.MolenSteven Spielberg
Oyuncular: Liam NeesonBen KingsleyRalph Fiennes

Caroline Goodall

Jonathan Sagall

Embeth Davidtz

Görüntü Yönetmeni: Janusz Kaminski
Kurgu: Michael Kahn Eser: Thomas Keneally
Bütçe: 22 Milyon Dolar Hasılat: 321 Milyon Dolar
Müzik : John Williams Türkiye’de Çıkış Tarihi: 4 Mart 1994
Dil: İngilizce, Almanca, İbranice, Lehçe Stüdyo: Amblin EntertainmentUniversal Pictures

 

 

 


Yazara İlişkin

İhsan UzunYoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş