"Bana hakikaten yaşamak imkanı verdiğin birkaç ay için sana teşekkür ederim."
sabahattin ali - kürk mantolu madonna


Genel tomris uyar

Tarih: 1 Şubat, 2015 | sehlimumteni

0

Uğruna Şiirler Yazılmış 5 Kadın

Evet şiirin birçok türü var. Doğaya, hayvanlara, vatana, taşa toprağa kısacası her şeye şiir yazabilirsiniz. Fakat genellikle aklımıza şiir deyince aşk gelir. Ahengine kapılmaktan mıdır bilinmez, her şiirde biraz aşk var gibi gelir insana. Ünlü şairler de aşkları uğruna birçok şiir yazmıştır. Yazılan şiirlerden dolayı gözümüzde dünya güzeli olarak canlanan kadınlardan bazıları:

1. Hatice Piraye Altınoğlu

jzzl1u

 

Nâzım Hikmet’in “Kalbimin kızıl saçlı bacısı” dediği aşkıdır Piraye. 17 yıllık aşklarının 13 yılı Nâzım’ın mahpusluk zamanlarına denk gelmiş ama Piraye hep yanında olmuştur onun. Öyle ki 1945’te yazdığı bir şiirde “Sen benim 8 yıldır dul karımsın.” der ona. Aşklarını en güzel özetleyecek şiir ise belki de şudur:

“Hatunumun gözleri eladır da / İçinde hareler var yeşil yeşil.. / Altın varak üstüne yeşil yeşil meneviş.. / Kardeşlerim bu ne biçim iş: / Şu dokuz senedir eli elime değmeden; / Ben burda ihtiyarladım / O orda.. / Kalın,beyaz boynu kırışan kızım / İmkansızdır ihtiyarlamamız bizim / Etin gevşemesine bir başka tabir gerek / Zira ki ihtiyarlamak; / Kendinden başka hiç kimseyi / Sevmemek demek.”

2. Tomris Uyar

tumblr_mciqaahtQY1rbu3suo1_500

Tomris Uyar çevresindeki şairlerin hayran olduğu bir kadındı. Cemal Süreya ile tanışmadan önce Ülkü Tamer’le evliydi. Turgut Uyar’la evlendiler ama Edip Cansever her doğum gününde ona bir şiir yazmayı ihmal etmedi. Ona yazılan şiirlerden hangi birini yazsak bilemedik ama eşinin yani Turgut Uyar’ın ona yazdığı birkaç dizeyi paylaşalım.

“Bir bozuk saattir yureğim hep sende durur / Ne var ki ıslanır gider coşkunluğum durmadan / Durmadan / Dağ biraz daha benden deniz her zaman senden / Hiçbir dileğimiz yok şimdilik tarihten coğrafyadan”

3. Muazzez Akkaya

muazzez-akkaya

Sezai Karakoç’a ünlü “Mona Roza”sını yazdıran kadındır Muazzez Akkaya. Akrostiş denince akla belki de ilk gelen şiirdir. Maalesef ki bu platonik bir aşk olarak kalmış, aşık maşuğuna kavuşamamıştır. Muazzez Akkaya okul bitince başkasıyla evlenip mutlu bir yuva kurmuş, Sezai Karakoç’la hiç görüşmemiştir. Buram buram hüzün kokan şiirin bir kısmı şöyle:

“Yağmurlardan sonra büyürmüş başak / Meyvalar sabırla olgunlaşırmış / Bir gün gözlerimin ta içine bak /Anlarsın ölüler niçin yaşarmış”

4. Leyla Erbil

LeylaErbil

Leylim leylim! Hüzün dolu bir aşk daha. Ahmed Arif “Sana ulaşmadan, kavuşmadan da bazı iyi mısralar yakaladığım oluyordu. Senden sonra, yahut seninle daha bir şair oldum” diyor mektuplarının birinde. 60’a yakın mektubu var Ahmed Arif’in Leylim dediği Leyla Erbil’e. Hasretinden Prangalar Eskittim şiiri de mektupların yazıldığı kişiden başkası değil. Şiirden önce geliyordu Leyla’sı onun için. Ve şunları yazıyordu ona:

“Yitirmiş tılsımını ilk sevmelerin, / Yitirmiş öpücükleri, / Payı yok, apansız inen akşamlardan, / Bir kadeh, bir cıgara, dalıp gidene, /Seni anlatabilsem seni…”

5. Mevhibe Meziyet Beyat

mt9nz

Belki isminden tanımadınız. Halbuki onu yakinen tanıyoruz. Mevhibe Beyat, Özdemir Asaf’a şiirler yazdıran Lavinia’nın ta kendisidir. “Sana gitme demeyeceğim / Gene de sen bilirsin” demiş fakat sonra “Ama gitme Lavinia” diyerek çaresizliğini ne de güzel yansıtmıştır. Kısa ama etkili bir şiirdir Lavinia. Ve ona hayran tek kişi de Özdemir Asaf değildir. Oktay Akbal ise ona “Hisya” demiştir. Fakat o ikisiyle de birlikte olmamış İlhan Selçuk(gazeteci) ve Öztürk Serengil(aktör) ile evlilikler yapmıştır. “Adını gizleyeceğim / Sen de bilme Lavinia” kısmını ihlal etmiş olsak da bu güzel şiiri tekrar paylaşmadan da yazımızı bitirmeyelim.

"Sana gitme demeyeceğim
Üşüyorsun ceketimi al
Günün en güzel saatleri bunlar
Yanımda kal

Sana gitme demeyeceğim
Gene de sen bilirsin
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim
İncinirsin

Sana gitme demeyeceğim
Ama gitme Lavinia
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme Lavinia"


Yazara İlişkin

sehlimumteni

Daha her şeyi anlatmadım. Sehl-i mümteni ne demek bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.Yoruma açık değil.

YUKARI ↑

Paylaş